Taze Direkt’e Neden Şaşırdık?


 

Türkiye’de her sene 96 bin işyeri kapanıyor. Taze Direk de kapanan bu işyerleri arasında yer alan herhangi bir kurum değil mi? İstihdam rakamı da çok büyük sayılmaz aslında. Peki neden bu kadar etkiledi bizi? Neden bu kadar önemsedik?

Taze Direktle ilgili hali hazırda birçok şey yazıldı çizildi. Tekrar şu kadar ciro, bu kadar istihdam gibi rakamlara hiç girmiyorum. Ben daha çok bu kararın yarattığı “after shock – ardıl şoklarla” ilgileniyorum.

Neden Taze Direkt’in kapanma kararı bizi bu kadar etkiledi?

Konuyla ilgili birkaç teorim var.

  1. Aslanoba’nın başarısızlığı ses getirdi.

Aslanoba’dan beklenen başarı grafiği ardından bu girişimin de aynı hızla büyümesi bekleniyordu. Aslanoba özelinde yakından takip edilen bu girişim de her Türk’ün birgün maruz kalacağı gibi “Ya, işte ben demiştim; olmadı işte” söylemine maruz kalmayacağı düşünülüyordu. Herkes yanıldı…

  1. Ekolojik tarım uygulamalarının başarısına çelme takıldı.

İlk kez gerçek anlamda ekolojik tarım için önemli bir yatırım ve heyecan yaratıldı. Bir start-up’ın ekolojik tarımdan doğuyor olması ilham verdi. Belirli bir hedef kitle içinde kalan mesajların daha geniş kitlelere duyurulmasına destek oldu. Adil tarım ve insan haklarını benimseyen bir şirketin “başarılı” olma duygusu hepimizde vicdani bir ihtiyaçtı.

  1. Türkiye’de start-up başarı oranları geriliyor.

Milenyum nesli artık konvansiyonel iş modellerini dikkate bile almıyorlar. Girişimlerin başarılı olduklarını gördükçe daha da cesaret doluyorlar. Taze Direkt, bu yolculukta önemli kayıp olarak algılandı ve cesaretleri kırıldı. O yüzden daha çok anlayıp özümsemeye çalışıyoruz.

  1. Esrarengiz ve ani çıkış spekülasyonlara sebebiyet verdi

Bu herhalde hepimizin mutabık kalacağı bir madde olacak. Bu gizlilik ve acele neden? Herşey iyi gibi giderken bir anda hangi farkındalıkla, bir sabah herşey son buldu? Taze Direkt gibi bir girişimin aniden operasyonuna son vermek yerine, bir açıklama ve planla müşterilerine, tedarikçilerine ve tabii ki çalışanlarına karşı sorumluluklarını kademe kademe nasıl bitireceğini açıklamasını bekledik.

O ya da bu nedenle Taze Direkt bir iş örneği olarak kuruluşundan, kapanışa Türkiye iş dünyasına damgasını vuran ve unutulmayacak bir girişim oldu. Aslanoba’ya denediği için teşekkür ederiz. Ancak doğru modeli bulmak için daha da çok denemeye cesaret eden girişimcilere ihtiyacımız var.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s