VW bu krizden sağ kurtulur mu?


Bir 10 sene sonra Volkswagen diye bir marka kalır mı dersiniz? Yaşadığı kriz her ne kadar “sadece çevre meselesi” olarak görülüp bazı kesimler tarafından küçümseniyor gibi gözükse de aslında bu krizin ana tabanı dünyanın “en güvenilir” markalarından birinin asıl “çevre” ile ilgili hileye gitmiş olmasından kaynaklandı.

Güvenlik sorunları altında kasıt olmamasından “güven” çok sarsılmazken bu krizin kaynağı “kasıttan” ibaret.

Peki bu güven tazelenebilir mi?

Amerika’dan başlayacak tazminat dalgası ile VW ard arda milyarlarca dolar ceza yiyecek ve yüksek ihtimal bu seneye yetişmese de 2016’da tarihinde çok uzun bir aradan sonra finansal tablosu eksiye düşecek.

Maddi krizler ancak güven üzerine kurulu ilişkiler ile atlatılabilir. Peki şimdi güven yıkan bu krizi nasıl atlatacak?

Yeni CEO’su ilk açıklamasında bakılmadık taş bırakmayacağız, herşeyi en şeffaf şekilde yöneteceğiz derken VW’nin bunca zamandır süre gelen bu aldatmacası içindeki çalışanları en başta ne kadar “güven” duydu acaba?

Böyle bir olayın sadece bir mühendis ve pazarlama direktörü arasında kapalı kapılar ardında gerçekleştiğine inanmak saflık olur. Ama boyutunun ne kadar olduğunu tahmin etmek de spekülasyon. Ancak bir önceki blog yazımda da belirttiğim üzere çalışanlar olarak bizlerin “otorite” ile imtihanı işte bu gibi durumlarda ortaya çıkıyor.

Eğer bu olayı içeriden bilen kişi “siz” olsaydınız, bunu engellemek için ne yapar, ne kadar ileri giderdiniz? Belki içeriden yükseltilen bir konu olsa kriz dışarıya çıkmadan yanlıştan dönülür ve tüm bu kıyamet engellenirdi.

Şimdi boyutu Alman ekonomisinden Euro bölgesinin etkilenmesine uzanan bu kriz ardından kim bilir bir 10 sene sonra VW diye bir marka kalır mı? Kalır mı bilmem ama bu krizin en hızlı şekilde üniversite kitapları, iş workshopları arasındaki yerini alacağı kesin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s