“Peki, nasıl bir CEO?”


Hangimiz, birimiz, çoğumuz, kimimiz… Ne kadarımız bilemedim ama bir şirkete girerken eğer doğrudan CEO’ya rapor etmeyecekseniz hiç CEO’yu araştırdığınız oldu mu?

Bir CEO için bir şirket seçtiğiniz oldu mu? Satın alırken bizi ne kadar etkiliyor oysa. Global şirketlerin birçoğunda liderler üzerinden yapılan PR çalışmalarını takip ediyor, beğeniyoruz. Hangimiz bugün Richard Branson “haydi gel, benimle çalış dese”, “Hayır” deriz?

Peki işe başladığınız gün Richard Branson işten ayrılsa! O şirkette kalmaya devam eder misiniz? Apple’ı Apple yapan Steve Jobs, Virgin’i Richard Branson, Microsoft’u Bill Gates vb. değil mi?

Şirketlerde CEO değişimleri sancılı bir değişim yönetimine gebe oluyor. Bizleri işe alırken onlarca sorular soruyorlar ama ya CEO değişirken?

Size hiç İK gelip de “Peki, nasıl bir CEO?” dedi mi? Demez 🙂

Oysa CEO değişimi bir şirketin tüm vizyon, yol haritası, strateji değişimi demektir.

Her yiğidin gerçekten bir yoğurt yiyişi var.

CEO değişimleri ardından bambaşka bir şirkette çalıştığını hisseden birçok çalışan olur, çalkantılı süreçlerdir, dedikoduya açık olur. Çalışanlar arasında “engagement” düşürebilir, yetenekli çalışanların kaçmasına sebep olabilir…

Siz siz olun, bu gibi dönemlerde içeride/dışarıda iletişim kanallarınızı açık tutun. Yeni CEO’nuzu tanıştırın, gezdirin, bırakın önce kendini fikirlerini, hayat görüşünü anlatsın. En önce güven tesis etsin.

En iyisi mi siz CEO’nuza bir blog açın. Oradan doğrudan iletişim kursun. Çalışanlarınızla kurumsal gönüllülük çalışmalarınızla biraraya getirin.

Yeni sevgilinizi nasıl kendi sosyal çevrenizle tanıştırıyorsanız, aynı hassasiyetle yaklaşın, benzer aktivitelerle o kişinin iyi yönlerini ön plana çıkarabileceği fırsatlar oluşturun.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s