Büyüdün de oldun, Bildin de mi oldun?


Üniversitede kütüphanede çalıştım. Bir çok kitabı raflardaki yerini almadan okuma fırsatım oluyordu. Aynı zamanda kütüphane arşivini karıştırıp aklıma takılan konuları okuyabiliyordum.

Bir gün elime bir kitap geçti: What to with your life?

Kitap bundan neredeyse on sene önce bugünkü beyaz yakalıların sorununu irdeliyordu. İş tatminsizliği… Ülkenin her yerinden kariyerinde “major” değişiklikler yaşamış insanları buluyor onlarla görüşmeler yapıyordu.

Bu insanlar mutsuzluklarından kurtulup bir çoğu maddi yüklerin de altına girip “true calling” yani “bu hayattaki amaçlarının” ne olduklarına inandıkları şeye yöneliyor ya da bu arayışı daha da derinleştirecek araştırmalara yöneliyorlardı.

Kitabı okuduktan sonra hayatta benim için tek doğru olduğuna inandığım kariyer seçimimi bugün dahi sorguluyorum.

Bazı insanlarla tanışırsınız. Neredeyse doğduğu gün itibarıyla ne yapmak istediğini bilir. Bir çoğunu zaten bugün tanıyoruzdur. Çünkü bizim aradığımızı onlar bildikleri için hayatta 1 değil 10 -0 önde başlayıp zaman kazanıyorlar.

Günler geliyor ve ben düşünüyorum. Bu hayatta tüm fırsatlar eşit olsaydı bugün olduğum, bulunduğum yerde, bu uğraşla mı ilerlerdim?

Kaçımız bilerek ve isteyerek mesleğimizi seçiyoruz? Hayatta bize belki de en önemli kararımızı verirken yaptığımız seçim için ne kadar zaman tanıyorlar? Biz kendimizi daha tanımadan nasıl mesleğimizi seçiyoruz? Nasıl seçmemizi bekliyorlar?

Peki cevapları nasıl bulacağız? Şu ana kadar başvurduğum tüm kanallar #deadend – çıkmaz.  Haydi bizden geçti diyelim, bu soruyu bizim yaşımızda sormaya devam eden nesiller olmasına izin mi vereceğiz?

Hayattaki cevabını bulamadan ölenler var! El ele tutuşup mu boğulacağız?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s