Bizden CEO Olmaz mı?


Bir süredir yazılar yazıyorum. Sağ olsun okuyanlar da beğeniyor, yorum yapıyor. Çoğunlukla beyaz yakalı tüm arkadaşlarım “şiddetle” katıldıklarını belirtiyor.

Şöyle bir hesap yaptım. Şu an biz genç profesyoneller kategorisinde çalışan beyaz yakalılarız. Kariyer basamaklarını da hızla tırmanıyoruz. En geç bir 10 sene sonra, bizler bugün şikayet ettiğimiz üst yönetimin koltuğunda oturuyor olacağız.

Şimdi dilemma bu noktada başlıyor. Yeni yönetim, yeni anlayışla mı tabana yayılacak yoksa o koltuğa oturmak için fedakarlıklar yapıp sistemin bizi yutmasına izin mi vereceğiz?

Çünkü bugün şikayet ettiğimiz sistemin içine baktığınızda çok da yaşça bizlerden ileri insanlar meşgul etmiyor o makamları.

O zaman bu sistem onları da yuttu mu demek oluyor? Merdivenleri tırmanıp o makamın rakımına ulaşıldığında oksijen seviyesindeki azlık zafer sarhoşluğuna mı itiyor insanları?

Öte yanda yoksa bu senaryoda bizler, bu düşüncelere hakim oldukça kariyer merdivenlerini yükseklik korkusu ile tırmanamıyor muyuz? Ya da tırmanmak istesek de kafamızdaki ağırlıkla bir noktada takılı mı kalıyoruz?

Bu ara çok düşünüyorum bu konuyu. Bizden CEO olmaz mı? Zappos’da (http://www.zappos.com/) oldu. Ama o da “istisnalar kaideyi bozmaz” mottosuyla mı oldu?

Yoksa “hırs”sızlığımızın mı kurbanı oluyoruz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s