Bilgi nereye gidiyor?


Bilgi mi teknolojiyi taşıyor, teknoloji mi bilgiyi?

Hangisi hangisini itiyor? Internet.org günümüzün en önemli sosyal medya oyuncularından Facebook ve Google’ın girişimiyle interneti erişilebilir hatta ücretsiz kılmak için uğraşıyorlar. Larry Paige, TED konferansında yer verdiği videoda bir Google search ile Afrika’da bir köyde nasıl değişim başlatabildiklerini gösterdi. Erişim varsa, bir kelime ile bir köyü kalkındırabilecek bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

Daha önce de birçok video paylaştım. Bilgi nasıl hayatımızı değiştiriyor diye. Sağlık alanında özellikle kişisel bilgilerimizin analizine ve erişimine izin verdiğimizde şekerden, kalp krizine kadar nasıl takip altında tutabildiğimiz ve anında müdahale edilebildiğini de görüyoruz.

Öte yandan NSA gibi skandallarla kızıyoruz. Çünkü haklıyız. Orada bir bilgi var ve bize ait. Ben gel al demeden sen nasıl kullanırsın diye.

Çizgiyi kim, nerede, nasıl çekecek? Bu muammayı kervan yolda düzülür mantığı ile mi  bırakacağız?

Ama teknoloji bilgiden beslenerek eskiden bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz gelişimleri perakende dünyasına sunmaya devam edecek gibi. 3D yazıcılar ile basılan organlar, ilaçlar; insansız arabalar…

Bu kadar bilgi var elimizde teknoloji onları işliyor, işliyor ve ürünler çıkarıyor. Ama yönü nereye gidiyor? Bilmiyoruz.

Bu bir yandan sevindirici gibi gelse de; yine daha önce paylaştığım bir TED videosundaki gibi. Damon Horowitz der ki; bu kadar teknolojiyi üretirken hangi etik departmanımız kullanımı ve uygulaması hakkında insanlık namına da karar veriyor?

Ben de aynı şeyi soruyorum, bu bilgi nereye gidiyor diye?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s