Hükümetler, Şirketler Gibi Değerlendirilseydi…


Hep şirketlerden ve çalışanlardan bahsettik. Engagement kelimesini; Türkçeye angaje olmak, dahil edilmek veya katılıma teşvik edilmek diye kavramlaştırdık. Duygularla ilgili dedik. Bir çalışanın görev aldığı kuruma karşı duyduğu hissiyattır dedik. Yeni dönemde Amerika’da milyar dolarlara mal olduğunu, tüm çalışanların talep ettiğini, kurumların da çözüme ulaşmak için milyonlar harcağını belirttik.

Düşünün ki ömrümüz çalıştığımız kurumlarda geçiyor. Çok sık rastladığımız bir cümleyi tekrar edelim; ailemizden çok çalışma arkadaşlarımızı görüyor, onlarla vakit geçiriyoruz. Ve biz çalışanlar olarak görev aldığımız kurumlardan bizi duymalarını, görüşlerimize önem vermelerini, bizi bilgilendirmelerini ve önemli kararlarda görüşlerimize başvurup ortak akılla hareket edilmesini talep ediyoruz.

Bir çalışan olarak eğer ki görev aldığımız kurum bu koşullarımızı kabul etmiyorsa en kötü olasılık istifa edip kendi değerlerimize daha yakın başka bir kurumda görev almak üzere yelken açabiliyoruz.

Ama bir vatandaş olarak bizler, elbette ki çalışan olarak ayrı şapkalar takan aynı insanlarız. Karakterlerimiz, değerlerimiz bir. Çalıştığımız kurumdan yukarıda sözü geçenleri talep ederken elbette yaşadığı toplumdan, yerel yönetimlerden de bu beklenti içinde olacağız.

Ya sev ya terk et politikası aslında kurumlar için bir motto olarak yer edebilecek iken bir ülke için farazi bir söz olarak kalacaktır.

Oysa haydi hayal edelim. Bir dünya, vatandaş şapkasıyla engagement (dahiliyet, katılıma teşvik edilme, angajman) skorlarına bakarak bir ülkede yaşamaya karar verebiliyor.

Bir dünya hayal ediyorum ki kendi değerlerim, karakterime yakın ve beni ne kadar karar süreçlerine dahil ettiğine göre yerleşik düzenime karar verebiliyorum.

Her sene bu skor ölçülüyor, hükümet bu skor üzerinden performansını ölçümlüyor.

Anket soruyor;
Her sabah uyandığınızda yaşadığınız toplumla ilgili ne hissediyorsunuz?
Ülkeye liderlik edenleri ilham verici buluyor musunuz?
Sizce ülkenin lider takımı doğru ve adil kararlar veriyorlar mı?
Ülkenin liderleri karar verirken sizi süreçlere dahil ediyorlar mı?
Alınan kararlarda sesinizin duyulduğunu düşünüyor musunuz?

Ve benzeri daha birçok soru ile belirlenen bir ülke ve lider performansı.

Yeni seçim sistemini konuşurken bunları da konuşalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s