Bizim Kurumlar Ne Zaman Real Madrid ile yarışacak?


Tamam çok iyi bir skor aldığı söylenemez ama Eylül ayında Galatasaray dünyanın en iyi futbol takımı Real Madrid ile karşılaştı. 6-1 gibi hezimet olarak adlandırılan bir skorla da maç sonlandı. Ancak şu yadsınamaz bir gerçek ki futbol dünyası kendi içinde yer alan tüm kurumlara eşi bulunmaz fırsatların kapısını açan sistemler yaratıyor; takımların benchmark yaratabileceği  imkanlar sunuyorlar.

İş dünyası ise birbirinden uzaklaştıkça uzaklaşıyor. Oysa şeffaflık ve hesap verebilirlik dediğimiz konular bu günlerde iş dünyasına birbirine çok daha yakın, iletişim halinde olması gerektiğini söylüyor.

Futbol iki takımın karşılaşması ise kurumların da yarışmaları var deniyor. Çeşitli dallarda ya kurumlar başvuruyor ya da aday gösteriliyor ve yahut araştırma sonuçlarıyla listeleniyorlar.

Kriterler çerçevesinde kurumlar belirli bir kalıbın içine sokuluyor. Birçok yönetici bu sonuçlara bakıp “hmm” diyor; direkt finansal sonuçlarla alakalı değilse kendi gündemine devam ediyor.

Oysaki bu bir futbol maçı değil. Artık kurumların operasyonları olan ülke, doğa  ve toplumlara her zamankinden daha çok sorumlulukları olduğunu kabul etmeleri gerekiyor. Geç kalınmış aksiyonları gündemin ilk sıralarına almaları gerekiyor.

Herkes aynı şeyi söylüyor. Böyle giderse yakın bir zamanda 1 degil 3 dünyaya ihtiyacımız olacak. Benim gelecek senaryom çok karanlık, gıda ve su savaşları olan bir dünyadan huzur dolu yeşil bir dünya kadar geniş bir spekturum arasında gidip gidip geliyor.

Ne dedik, bu bir futbol maçı değil. Bu bir seferberlik. Elbette rekabet olmalı. Yeşil İş Konferansı Eylül ayında bir oturumda şöyle dile getirdi: kar yoksa sürdürülebilir değildir.

Bu bir seferberlik. O yüzden yarışmalardan vazgeçmeli benchmarklara dönmeliyiz.

Benchmarklar kurumların karşılıklı iyi uygulamalarını keşfedip zaman tasarrufu ve para kazandıran bir yöntemdir. Kendi başınıza birşeyleri keşfedip uygulayıp test edinceye kadar bunu yapan başkalarından ders almak bir kuruma sadece zaman değil para ve en önemlisi rekabet avantajı kazandırır.

Örnek incelemek için illa ki Master programlarına, workshop ve seminerlere gitmeye gerek yoktur. Bazen tedarikçilerinizle içeceğiniz bir kahve de size içgörü (insight) kazandırır.

Çalışan iliskileri, teknoloji, yeşil uygulamalar vb. birçok farklı konuda birbirinden farklı birçok sektörden, ajanstan, araştırma firmasından bilgi alabilir, benchmark yapma fırsatı elde edebilirsiniz.

Şimdi bir kendinize dönün ve sorun; en son ne zaman paydaşlarınıza “öğrenmek ve dinlemek için” soru sordunuz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s